Wydawnictwa Jubileuszowe


okladka_Jubileusz_wydawnictwo

okladka_Jubileusz_album



Wydział Matematyki Stosowanej AGH. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. 10 lat.

Materiały jubileuszowe. Pod redakcją Bogdana Choczewskiego.  Wyd. JAK, Kraków 2008, 164 s.

 

Spis treści

Od redaktora

Mirosław HANDKE, Na dziesięciolecie Wydziału Matematyki Stosowanej AGH

Ryszard TADEUSIEWICZ,  Młodzieńcze lata jubilata

Antoni TAJDUŚ,  Jubileuszowy wniosek Wydziału Matematyki Stosowanej

Stanisław BIAŁAS,  Od Instytutu Matematyki do Wydziału Matematyki Stosowanej (1993-1999)

Adam Paweł WOJDA, Na początku był pomysł

Stanisław BRZYCHCZY, Wydział Matematyki Stosowanej ukończył dziesięć lat

Marek CAPIŃSKI, Co dalej?

Bogdan CHOCZEWSKI, O korzeniach i rozwoju Wydziału Matematyki Stosowanej

Barbara KOGUT, Ryszard PESCHAK, Anna RYBKA, Beata STRZĄDAŁA, Studencki samorząd i koła naukowe

Jerzy STOCHEL, Wydział Matematyki Stosowanej – udany eksperyment Akademii Górniczo-Hutniczej

Bogusław BOŻEK, Studium Podyplomowe Zastosowań Informatyki

Bogdan CHOCZEWSKI, Równania funkcyjne

Adam ĆMIEL, Prace naukowe z zastosowań statystyki matematycznej w technice i medycynie

Rafał KALINOWSKI, Mariusz MESZKA, Międzynarodowe Cracow Conferences on Graph Theory

Andrzej KOCH, Tomasz WIEJA, Działalność Pracowni i Zespołu Geometrii Wykreślnej i Grafiki Inżynierskiej

Wiesław NIEDOBA, Rekrutacja na kierunek matematyka

Zofia PAWLIKOWSKA-BROŻEK, Działalność zespołu zajmującego się historią matematyki

Mariusz WOŹNIAK, Konkurs Semper in altum

Biogramy

Wykaz skrótów

 

Od redaktora

Jubileusz – Święto Wydziału Matematyki Stosowanej – obchodzimy w jedenastym roku istnienia Wydziału i w dziesięć lat po rozpoczęciu przez nas kształcenia na kierunku matematyka. Niniejszy tom jest adresowany do naszych Szanownych Gości, do wszystkich sympatyków naszego Wydziału, a zwłaszcza do pracowników, absolwentów i studentów WMS, pracowników innych Wydziałów Uczelni i matematyków krakowskich.

Zgoda Ich Magnificencji Rektorów włodarzących Uczelnią od roku 1993, Panów Profesorów: Mirosława Handkego, Ryszarda Tadeusiewicza i Antoniego Tajdusia, na napisanie artykułów do tego tomu podnosi jego rangę i jest szczególnie cenna dla całej społeczności Wydziału. Artykuły te są zamieszczone w Rozdziałach 1–3 publikacji. Panowie Rektorzy otrzymali obiecane przez mnie teksty autorstwa Panów Dziekanów, profesorów: Stanisława Białasa, Stanisława Brzychczego, Marka Capińskiego i Adama Pawła Wojdy, w miarę ich napływania. Rozdziały 4-7 to właśnie prace Dziekanów, w kolejności ich kadencji.

W Rozdziałach 8-10 zamieszczono trzy artykuły: dwa ogólne o Wydziale, napisane przez dr. Jerzego Stochela (Rozdz. 10) i przeze mnie (Rozdz. 8) oraz jeden o działalności organizacyjnej i naukowej studentów napisany przez Barbarę Kogut, Ryszarda Peschaka, Annę Rzepkę i Beatę Strządałę (Rozdz. 9). W moim opracowaniu dane obejmujące okres lat 1919–2005 (a często całe fragmenty tekstu) zaczerpnąłem przede wszystkim z mojej książki. Natomiast źródłem informacji na temat ostatnich trzech lat jest przede wszystkim wniosek o przyznanie Wydziałowi prawa habilitowania, zredagowany przez prof. Marka Capińskiego. Zamieściłem w tym artykule także cytaty z odczytu wygłoszonego przez Profesora Antoniego Hoborskiego w dniu 7 grudnia 1929 r., na uroczystości jubileuszu dziesięciolecia Akademii Górniczej.

Osiem artykułów i not napisanych przez pracowników WMS, czynnych i emerytowanych, stanowi treść Rozdziałów 11-18. Omawiają one te aspekty działalności Wydziału, w których realizację szczególnie byli zaangażowani ich autorzy.

Prace z Rozdziałów 1-18 nie były recenzowane i są zamieszczone na prawach rękopisu (preprintu), za którego treść odpowiedzialny jest wyłącznie autor. Rola redaktora i wydawcy sprowadza się do dbałości o spójność wydawnictwa i poprawność tekstów od strony formalno-językowej.

W  końcowym Rozdziale „Biogramy” zamieszczone zostały najpierw dane osobowe wszystkich osób zatrudnionych na naszym Wydziale w dniu 30 czerwca 2008 r. Spisane przeze mnie z dokumentów według ustalonego schematu, były przedstawione pracownikom do poprawy i uzupełnienia, tak że stali się oni współautorami tego zbioru danych. Natomiast biogramy pracowników emerytowanych i czasowo zatrudnionych na WMS zostały przeze mnie  sporządzone na podstawie dokumentów przechowywanych w biurze administracyjnym Wydziału i na ogół nie były sprawdzane przez te osoby. Krótkie biogramy osób nieżyjących są w większości oparte na zamieszczonych w mojej książce.

Organizacją Jubileuszu WMS zajmował się Komitet Organizacyjny powołany przez Radę WMS, któremu przewodniczył dr Jerzy Stochel. Funkcję wiceprzewodniczących powierzono profesorom: Stanisławowi Białasowi, Bogdanowi Choczewskiemu i Adamowi Pawłowi Wojdzie oraz prodziekanowi dr. Bogusławowi Bożkowi i studentce Barbarze Kogut, przewodniczącej Samorządu Studenckiego WMS. Zatwierdzono projekt publikacji jubileuszowej i powierzono mi zebranie i zredagowanie materiałów.

Wyrażam wdzięczność wszystkim Autorom, a zwłaszcza Ich Magnificencjom, za przyjęcie mojej propozycji napisania artykułów do tego tomu i przyczynienie się w ten sposób do uświetnienia Jubileuszu.

Panom Dziekanom oraz wielu Koleżankom i Kolegom, w tym Dyrektorowi Administracyjnemu, a także podległym mu pracownikom oraz Studentom dziękuję za dostarczanie materiałów źródłowych i pomoc w pracach redakcyjnych. Szczególne podziękowanie kieruję do dr Anny Matkowskiej, która pomagała mi w zbieraniu niektórych danych, tworzeniu tabel, przepisywaniu tekstu i była pierwszą czytelniczką i uważną korektorką większości artykułów.

Wybór zdjęć pokazujących osoby i wydarzenia z historii WMS zawiera osobno wydawany album, przygotowany przez dr. Bogusława Bożka.

 

Bogdan Choczewski

 


 B. Choczewski, Z dziejów Instytutu Matematyki i Wydziału Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej, Uczelniane Wydawnictwa Naukowo-Dydaktyczne AGH, Kraków 2007.

 Ibidem, rozdz. 7, s. 103–109.

 Pozostali członkowie Komitetu to doktorzy: Anna Barbaszewska-Wiśniowska, Janina Bombik, Wiesław Niedoba, Maria Potępa i studenci: Krystian Cabaj, Sebastian Czarny, Natalia Hermanowicz, Michał Hulek, Agnieszka Klimek, Anna Krawczyk, Paweł Marciński, Anna Rybka, Magdalena Sobala.

 


Errata



Strona, wiersz

Jest

Ma być

56, d14

1969

1919

134, tab. 17.2,  g2

Krzymański

Krzyżański

146, d16

1978

1979

161, g11-g12

, studia doktoranckie 1978-1982

(studia doktoranckie 1978-1982)

162, g5

2003

2003 w Krakowie


Wydział Matematyki Stosowanej AGH. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. 10 lat.

Jubileuszowy album zdjęciowy.  Wyd. JAK, Kraków 2008, 164 s.

Album zawiera 42 zdjęcia związane z historią Wydziału Matematyki Stosowanej. Wyboru zdjęć dokonał Bogusław Bożek, który jest zresztą autorem większości spośród nich.


Książki te można zamówić kierując list na adres Sekretariatu Wydziału lub bezpośrednio do przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu dr Jerzego Stochela.


Jeszcze wcześniej ukazała się książka


Bogdan Choczewski, Z dziejów Instytutu Matematyki i Wydziału Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej, Uczelniane Wydawnictwa Naukowo-Dydaktyczne AGH, Kraków 2007, s. 164+XVIII.

Po „Spisie treści” i początkowym fragmencie „Wstępu” następuje errata i uzupełnienia.

Spis treści

Wystąpienie Profesora Stanisława Łojasiewicza na Seminarium Wezwanie Jana Pawła II skierowane do świata nauki dnia 12 XI 1983 r.

Słowo wstępne

1. Okres przed powstaniem Instytutu Matematyki

Lata 1919 – 1939, Lata 1945 - 1969

2. Instytut Matematyki w latach 1969 - 1988

Nasi Nauczyciele, Zakłady, dyrekcje i rady naukowe Instytutu, Działalność naukowa Instytutu, Działalność dydaktyczna Instytutu, Specjalność matematyka stosowana w AGH w latach 1974-1983

3. Instytut Matematyki w latach 1989 - 1997

Pięciolecie 1988/1989 - 1992/1993, 75 lat Uczelni i 25 lat Instytutu, Rok 1997, Komentarze i uzupełnienia


  • 4. Wydział Matematyki Stosowanej
  • Struktura, władze i kadra Wydziału, Najważniejsze decyzje władz nadrzędnych, Dwa pierwsze lata istnienia Wydziału, O Wydziale w okresie od  roku akademickiego 1999/2000 

    5. Studia na Wydziale Matematyki Stosowanej

    Kierunek studiów matematyka, Samorząd studencki i koła naukowe, Pierwsze trzy roczniki magistrów matematyki, Studia podyplomowe


  • 6. Działalność matematyków z AGH w kraju i za granicą
  • Polskie Towarzystwo Matematyczne, "Opuscula Mathematica", Organizacja konferencji z udziałem gości zagranicznych, Kontakty naukowe i praca za granicą


  • 7. Nieżyjący pracownicy Instytutu Matematyki
  • Słowo końcowe

    Literatura, Skorowidz nazwisk, Summary

    Dodatek 1. Skład osobowy Instytutu Matematyki (1. X. 1970).

    Dodatek 2. Składy osobowe Wydziału Matematyki Stosowanej  (30. VI. 1999 i  30. VI. 2005)

    Dodatek 3. Habilitacje i doktoraty pracowników Instytutu Matematyki i Wydziału Matematyki Stosowanej

    Dodatek 4. Członkowie Rady Wydziału Matematyki Stosowanej powołani w jej skład w wyniku wyborów

    Dodatek 5. Wydawnictwa książkowe autorstwa pracowników Wydziału Matematyki Stosowanej od 1998 r.

    Dodatek 6. Absolwenci z lat 1979 - 1983 Wydziału Elektrotechniki Górniczej i Hutniczej AGH z tytułem magistra inżyniera podstawowych problemów techniki w zakresie matematyki stosowanej

    Dodatek 7. Najlepsi absolwenci Wydziału Matematyki Stosowanej w latach 2003-2005

    Dodatek 8. Absolwenci z roku 2003 Wydziału Matematyki Stosowanej z tytułem magistra matematyki

    Dodatek 9. Absolwenci z roku 2004 Wydziału Matematyki Stosowanej z tytułem magistra matematyki

    Dodatek 10.  Absolwenci z roku 2005 Wydziału Matematyki Stosowanej z tytułem magistra matematyki

     

    Wstęp

     Instytut Matematyki (IM) powstał w roku 1969, kiedy to Akademia Górniczo-Hutnicza obchodziła jubileusz 50-lecia. Przekształcenie Instytutu w Wydział Matematyki Stosowanej (WMS) miało miejsce w roku 1997, w niecałe 2 lata przed kolejnym ważnym jubileuszem, jakim było 80-lecie Uczelni.

     Niniejsze opracowanie pozostaje w związku z 85-leciem Uczelni, o którym tak pisze JM Rektor Profesor Ryszard Tadeusiewicz w słowie wstępnym do wydanej z jego inicjatywy księgi pamiątkowej [9]:

     To piękny wiek, zwłaszcza jeśli się uwzględni, ze minione lata były latami zasłużonej (bo rzetelnie zapracowanej!) chwały AGH. Cieszymy się z tego Jubileuszu i chcemy go uczcić w sposób najbardziej godny - utrwalając na kartach tej księgi nazwiska i czyny tych, którzy w ciągu tych 85 lat pracowali na chwałę naszej Uczelni.

    Księga zawiera noty biograficzne blisko 2000 naukowców związanych z Uczelnią od początków jej istnienia, w tym 50 biogramów matematyków.

     Zarys dziejów Instytutu Matematyki AGH został przeze mnie napisany w marcu 1999 roku na zamówienie przewodniczącego Wydziałowego Komitetu Organizacyjnego Obchodów Jubileuszu 80-lecia AGH, Profesora Mariana Malca. 25 czerwca 1999 r. otrzymali go w formie preprintu uczestnicy wydziałowego spotkania jubileuszowego. Niniejsze opracowanie, powstałe na kanwie tamtego tekstu, przeredagowanego, poprawionego i uzupełnionego o wybrane fakty z dziejów Wydziału Matematyki Stosowanej, zostało ukończone w roku akademickim 2004/2005.

     Mam nadzieję, że opracowanie to będzie pożyteczną lekturą zwłaszcza dla pracowników i sympatyków Wydziału Matematyki Stosowanej, absolwentów specjalności matematyka stosowana utworzonej w roku akademickim 1974/1975 na kierunku podstawowe problemy techniki przez Wydział Elektrotechniki Górniczej i Hutniczej AGH oraz studentów i absolwentów kierunku matematyka Wydziału Matematyki Stosowanej (wykształcono już ponad 300 magistrów matematyki). Z myślą o naszych studentach chciałem pokazać w tym opracowaniu jak wiele osób przyczyniło się do tego, aby matematyka zyskiwała w Akademii Górniczo-Hutniczej coraz wyższą rangę w dziedzinie nauki i dydaktyki oraz jakie znaczenie miało w tym względzie utworzenie w naszej Uczelni samodzielnych jednostek organizacyjnych skupiających matematyków.

    Wystąpienie Profesora Stanisława Łojasiewicza na Seminarium w UJ w dniu 25 czerwca 1984 r., zamieszczone na stronach 9-11 nie było dotychczas publikowane. Wyrazy wielkiej wdzięczności kieruję do córki Profesora, Pani dr Anny Łojasiewicz, za wyrażenie zgody na wydrukowanie tekstu wystąpienia w niniejszym opracowaniu. [...]

    W opracowaniu zasadniczą rolę odgrywają fakty. Komentarze własne ujmuję w nawiasy kwadratowe.

     Podstawą do napisania pierwszego rozdziału, traktującego o matematyce w AGH przed powstaniem Instytutu, był zbiór artykułów [1] wydanych z okazji jubileuszu 70-lecia Uczelni.

     W rozdziałach drugim i trzecim przedstawiono fakty zaczerpnięte z materiałów archiwalnych i dokumentacji bieżącej działalności Instytutu Matematyki (1989-1997), uzupełnione o informacje uzyskane bezpośrednio od Władz Dziekańskich oraz Koleżanek i Kolegów z Wydziału. Istotnym źródłem wiadomości podawanych w rozdziale trzecim były też materiały [3] konferencji Matematyka w 75-leciu Akademii Górniczo-Hutniczej i 25-leciu Instytutu Matematyki (Krynica, 1994, [3]), oraz dwa tomy spisu publikacji pracowników Instytutu Matematyki AGH: [5] za lata 1970 - 1995 i [6] za lata 1996 -1997.

     O Wydziale Matematyki Stosowanej piszę w rozdziale czwartym, podając tylko wybór faktów i zdarzeń, jako że wyczerpujący opis jego dziejów wart jest osobnego opracowania. Wykorzystuję tu m. in. Raport samooceny, przygotowany dla Państwowej Komisji Akredytacyjnej w lipcu 2004 r. W rozdziale piątym jest mowa o studiach prowadzonych przez WMS, przede wszystkim na kierunku matematyka, utworzonym w roku akademickim 1998/1999, ze szczególnym uwzględnieniem działalności studentów. Cytuję fragmenty Raportu Zespołu Wizytującego PKA z kwietnia 2005 r.

     W rozdziale szóstym znajdują się wiadomości o działalności matematyków z AGH w Polskim Towarzystwie Matematycznym i ich kontaktach zagranicznych oraz o czasopiśmie "Opuscula Mathematica" i konferencjach międzynarodowych zorganizowanych przez Instytut i Wydział.

     W ostatnim rozdziale wspominam nieżyjących pracowników Instytutu Matematyki. Krótkie noty biograficzne sporządziłem w oparciu o biogramy opublikowane w [3], [8], [9] i dokumenty przechowywane w  Archiwum AGH. W podrozdziale 2.2 wykorzystałem także zamieszczone w [4] i [7] artykuły biograficzne o Profesorach Uniwersytetu Jagiellońskiego, których pamięci zadedykowałem to opracowanie. 

    Album na końcu książki zawiera portrety Profesorów, którym została ona poświęcona, a także liczne, niepublikowane dotychczas, zdjęcia przedstawiające wybrane osoby i wydarzenia związane z historią Instytutu Matematyki i Wydziału Matematyki Stosowanej AGH. [...]

    Kraków, 26 lipca 2005 r.

    Bogdan Choczewski


     R. Tadeusiewicz, Wielka Księga na Wielki Jubileusz, [9], 5, w. 3-7.

     Wystąpienie to zostało zaprezentowane na Sesji poświęconej uczczeniu pamięci Profesora Stanisława Łojasiewicza, zorganizowanej w IM UJ przez Zarząd Oddziału Krakowskiego PTM i Dyrekcję Instytutu Matematyki UJ w dniu 29 XI 2003 r. W sprawozdaniu z tej Sesji wspomnieniowej zamieszczono na stronie http://www.im.uj.edu.pl/ptm/lojasiewicz.html tekst wystąpienia, z dodanym tytułem "Pięć motywów poznania Bernarda z Clairvaux, Stanisław Łojasiewicz, Profesor Instytutu Matematyki UJ".

     J.  Janowski, Wstęp, [1], 5-18. B. Choczewski, Nauki matematyczne, [1], 89-101.

     


    Uzupełnienia i errata



    Strona, wiersz

    Tekst wydrukowany

    Tekst poprawiony

    32, g5

    1986

    1896

    57, d11

    dr UJ

    dr WSP w Gdańsku

    59, g12

    2003 r.

    2002 r.

    62, g1

    URz

    PRz

    63, przypis 38, d2

    Bialas

    Białas

    94, g2

    Anny Rycerz, i

    Zdzisława Skupnia (przewodniczącego komitetu organizacyjnego), Anny Rycerz, Adama Pawła Wojdy i

    94, g2-g3

    . Wspierał ich Adam Paweł Wojda.

    oraz Wacława Frydrycha, Jadwigi Jegier i Joanny Malik.

    94, g4-g5

    Borowiecki

    Borowiecki (współprzew. komitetu organizacyjnego)

    95, g8

    Włoch

    Czech

    95, g8

    USA,

    USA, Węgier,

    120, g4

    mgr inż. (dwukrotnie)

    mgr (dwukrotnie)

    133, d5

    geodezji

    geologii

    139, g4

    PK;

    PK, dr nauk technicznych;


    (Uzupełnienia i poprawki do s. 62, 94 i 95 wniósł Z. Skupień.)

     




    Dodatek 4, uzupełnienia



     

    Rok, strona, po wierszu

    Dodać

    1975, 135, d12

    Danuta Węglowska, mgr matematyki UJ; O pewnych zagadnieniach brzegowych dla obszarów prostokątnych, Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii UAM; Andrzej Alexiewicz (UAM).

    1978, 135, d4

    Maria Potępa, mgr matematyki UJ; Analiza możliwości budowy modeli przeróbki rudy siarki na podstawie danych produkcyjnych, Wydział Górniczy AGH, dr nauk technicznych; Kazimierz Sztaba (W. Górniczy AGH).

    1978, 136, g5

    Magdalena Sękowska, mgr matematyki UJ; Metoda funkcjonałów charakterystycznych w mechanice ośrodków ciągłych, Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii UJ; Bolesław Szafirski (IM UJ).

    1979, 136, g13

    Maria Marczak

    (tekst przeniesiony z 1978, 135, d3-d1)

    1989, 138, g8

    Adam Ćmiel, mgr inż. podstawowych problemów techniki w zakresie matematyki stosowanej AGH; Wielowymiarowe testy normalności i ich zastosowanie w identyfikacji obiektów, Wydział EAiE AGH, dr nauk technicznych; Konrad Wala (W. EAiE AGH).

    Julian Janus, mgr matematyki UJ; Singularity of Nonlinear Boundary Value Problems for Second Order Differential Equations, Scuola Nazionale di Studi Avvanzati (Triest, Włochy), dr filozofii w zakresie analizy funkcjonalnej [nostryfikacja UJ 1992]; Józef Myjak (IM).